Mennyibe kerül havonta?

35 éves nem dohányzó férfi díjai:
10 millió Ft baleseti halál, havi 1.200 Ft
10 millió Ft baleseti rokk., havi 1.200 Ft
10 millió Ft minden halál, havi 5.500 Ft
10 e Ft kórh. napi térítés havi 3.230 Ft


Keressen minket!

06 1 58 58 555

office@grantis.hu

VEGYE FEL
VELÜNK A
KAPCSOLATOT!
Érdeklődés tárgya:
Tovább
LiveZilla Live Help

INGYENES MEGTAKARÍTÁSI TANÁCSADÁS, EGY KATTINTÁSSAL!

Az ország bármely területén, így akár az Ön otthonában vagy irodájában is díjmentes személyes tanácsadást biztosítunk Önnek. Garantáljuk, hogy ez a 1,5 óra, élete egyik legjobb befektetése lesz!


 

PÉNZÜGYI BEJEGYZÉSEK

Néhány percben, tömören.
 

Életbiztosítások adózása 2014-ben

Utolsó módosítás: 2013.12.03.

Mindjárt itt az év vége, ilyenkor a legtöbb ember a karácsonyi bevásárlásokat intézi, szervezi az ünnepi családlátogatásokat, és tudatosan vagy tudat alatt mérleget von az idei évről. Tulajdonképpen így kezdődik a készülődés a jövő évre. Mi ezt úgy próbáljuk segíteni, hogy tájékoztatjuk Önt, hogy mi várható 2014-ben az életbiztosítások adózásával.

 

Tegyük tisztába az adózásban rejlő lehetőségeket

Egyetlen biztos dolog van, az pedig a nyugdíj, helyett az adó. Ezzel nem tudunk mit tenni, de ha tisztában vagyunk vele, hogy mit és hogyan érdemes csinálni, akkor nem érhet minket kellemetlen meglepetés. Ebben a cikkben végignézzük, hogy az ideihez képest mi maradt, mi változott és milyen újdonságokról döntöttek adózás szempontjából. Ha cikkünk eléri az általunk remélt hatást, akkor Önnek nem lesz több kérdése az életbiztosítások adózásával kapcsolatban, és legközelebb csak az „Életbiztosítások adózása 2015” című cikkünkre lesz szüksége.

"A polgárok vagyonuk egy részét átengedik az államnak, hogy a másikat nyugodtan élvezhessék." Montesquieu

 

A magánemberek első számú adója az életbiztosításoknál a kamatadó és az EHO

Magánemberként elsősorban a kamatadóval és az EHO-val kell számolnunk. A kamatadó a befektetésünk nyereségének a 16%-a, nem az egész tőkénknek. A 2013. évi CXXIII. törvény 4§-a mutatja meg számunkra az új rendeletet, azaz idei év egyik új „ajándékát” az EHO-t. Eszerint 2013.08.01-től a 16%-os kamatadón felül még egy 6% EHO (egészségügyi hozzájárulás) is terheli a rövidtávú befektetéseinket. Visszamenőleg nem számítják fel ezt az adófajtát, tehát csak a 2013.07.31 után képzett kamatjövedelemre vonatkozik. Ún. EHO-mentességet élveznek a magyar állampapírok, a TBSZ számlák, valamint a nyugdíj előtakarékossági számlák (NYESZ). A kamatadó elvét mi magunk sem értjük igazán, ugyanis a leadózott pénzünket minél jobban fektetjük be, elviekben annál többet kell még egyszer adóznunk. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az adózott pénzünk befektetése után még egészségügyi hozzájárulást is kell fizetni…

Számoljunk egy kicsit:

  1. Tavaly 20% volt a kamatadó, idén év elejétől, már csak 16%, de augusztustól jött még 6% adó (EHO), vagyis összesen 16%+6%=22%
  2. Ha az egyszeri díjas befektetéses életbiztosításaink elérik a 3 éves távot, akkor csak 8% kamatadót kell fizetni és 3% EHO-t (összesen 11% a tavalyi 10% helyett), 5 év után adómentessé válik a megtakarításunk, vagyis kijelenthetjük, hogy az állam preferálja a közép és hosszú távú befektetéseket.
  3. Rendszeres díjas befektetéses életbiztosításnál szintén életbe lép az előző 3 és 5 éves „adóhatár” 6 év és 10 év helyett, vagyis 3 év után csak 8%+3%=11%-t kell adózni a 22% helyett és 5 év után válik adómentessé a befektetésünk.

Fontos tudnivaló, hogy az EHO-t nem intézi nekünk a Biztosító, ezt magánemberként nekünk kell bevallani és leadózni.

 

Van adóvonzata a kockázati életbiztosításnak?

Ha magánemberként rendelkezünk kockázati életbiztosítással, akkor annak semmiféle adóvonzata nincs.

2014-től az új PTK szerint a betegségbiztosítások is balesetbiztosításnak minősülnek, vagyis a szolgáltatás alapú egészségbiztosítás is. Ez azt jelenti, hogy kérhetjük Cafeteria keretén belül.

Céges szerződés esetén is adómentes a kockázati életbiztosítás mindaddig, amíg az egy hónapra eső díja nem éri el a 29.400 forintos határt.

Idén még problémák adódtak azzal, hogy ha valaki nem havi díjas díjfizetést vállalt, az értelemszerűen magasabb díjat fizetett és azt is a 29.400 forinthoz akarták viszonyítani. 2014-ben ezzel már nem lesz probléma. Ha éves díjfizetést választ a cég, akkor az éves díjat elosztják 12-vel és ez az összeg nem haladhatja meg az előbb is említett 29.400 forintot.

Ha valakinek a munkáltatója vagy saját cége fizeti a kockázati életbiztosítását, akkor az egy napra leosztott jövedelempótló bevétel nagysága adómentesen maximum 15.000 forint lehet. Amennyiben meghaladja ezt az összeget, akkor a 15.000 forint feletti rész SZJA és EHO köteles, ami a biztosítottat terheli. Ezt a Biztosító levonja és a leadózott összeget utalja a biztosított által megadott bankszámlaszámra.

Számoljunk egy példát:

A munkáltatónk fizet nekünk egy biztosítást, amiben van napi 20.000 forint kórházi napi térítés. Ilyen térítés esetén, tehát 20.000-15.000, vagyis 5000 forintnak kell leadózni a 16%-t (SZJA) és a 27%-t (EHO), összesen 43%-t. Jelen esetben ez 5.000*0,43=2.150 forint az adó. Így amit megkapunk térítésként az 15.000+2.850, összesen 17.850 forint.

A tanulság az, hogy ha a munkáltatónk köti nekünk a kockázati életbiztosítást, akkor figyeljünk oda az összeghatárokra.

 

A cégem fizesse a befektetéses életbiztosításom?

Amennyiben Ön egyéni vállalkozó, akkor cégén keresztül nem érdemes magának ún. whole life biztosítást vagy, akár határozott futamidejű szerződést választani. Nem írhatja le az adójából és 51,17%-os adó is terheli. 

Tipp: Ha van Önnek egy alkalmazottja, ő már lehet a biztosított és a whole life típusú életbiztosítás már költségként elszámolható.

2013-ban, ha cég a szerződő és nem a cég a kedvezményezett (hanem egy alkalmazott, vagy egy rokon), akkor a biztosítás díja adóalapot csökkent, vagyis költségként elszámolható, és ez 2014-ben sem változik. Itt csak a díjnövekményt kell vizsgálni, melynek értéke nem haladhatja meg az infláció+30%-t, ha adómentességet szeretnénk. Ezt a növekményt most már biztosítói évenként vizsgálják, nem naptári évenként, ezzel is elkerülve az adminisztratív problémákat.

Számoljunk:

Van egy éves díjas 300.000 forintos unit-linked életbiztosításunk, az infláció 3%. Tehát az összeg, amivel megemelhetjük a biztosításunk éves díját az 300.000*0,03=9.000 + 300.000*0,3=90.000, vagyis összesen 99.000 forinttal emelhetjük meg az életbiztosításunk éves díját. Összesen ez maximum 399.000 forint éves díjat jelenthet, anélkül, hogy adóznunk kéne utána.

  • Amennyiben csak díjfizető a munkáltató, azt írásban be kell jelenteni a Biztosítónak
  • 2014-től újra működik egy régebbi szabály, mégpedig az, hogy ha szerződőt cserélünk, akkor 16% SZJA-t, és 27% EHO-t kell fizetni, az addig befizetett díjak után. Az állam ezzel védi ki, hogy valaki a cégéből adómentesen tudja kivenni a pénzét :(
  • A tartammódosítás és a biztosított cseréje viszont nem adóköteles
  • Határozott futamidejű ún. tartamos unit-linked életbiztosítás után minden esetben 51,17% adót kell fizetni, mert nem lehet bérként elkönyvelni, így ezt a fajta befektetéses életbiztosítást nem javasoljuk cégként megkötni.

Összegezve a KKV-k számára ideális megoldás lehet, ha cégük fizeti számukra a nyugdíjcélú megtakarításukat (whole life), és nem magánemberként gondoskodnak az anyagilag nyugodt időskorukról.

 

Lesz állami támogatás a nyugdíjbiztosításokra?

Ismét egy jó hírrel szolgálhatunk Önnek, IGEN, lesz újra állami támogatás az életbiztosítások után. A törvény szerint az új nyugdíjbiztosításnak, az alábbi feltételeknek kell megfelelnie, ezen feltételek esetén kell szolgáltatást nyújtania:

  1. a biztosított halála
  2. a biztosított legalább 40%-os egészségi állapot károsodása
  3. a társadalombiztosítás nyugellátásra jogosultság megszerzése (nyugdíjba vonulás)
  4. a szerződéskori nyugdíjkorhatár elérése (jelenleg 65 év)

Az adókedvezmény csak a 2013.12.31 után megkötött életbiztosításokra vonatkozik, természetesen csak akkor, ha magánszemély a szerződő.

Az adókedvezmény mértéke az éves díj 20%-a, maximum 130.000 forint, amit a korábbiakkal ellentétben nem a számlánkra utalnak, hanem az állam a Biztosító részére utalja el, ezzel is növelve megtakarításunkat.

Komoly szükség lesz a pénzügyi szakértők segítségére, mert amennyiben módosul a szerződésünk úgy, hogy ez nem felel meg a fenti feltételeknek, akkor nem csak az állami támogatást kell visszafizetni, hanem az állami támogatás 20%-kal növelt értékét.

Ha rendelkezünk NYESZ számlával, és Önkéntes nyugdíjpénztárral valamint ilyen Nyugdíjbiztosítással, akkor összesen akár 280.000 forintnyi adóról rendelkezhetünk. Ennél jobban fel tudják hívni a figyelmünket a nyugdíjcélú megtakarítás fontosságára?

Az, hogy konkrétan melyik Biztosító, melyik életbiztosítása felel meg ezeknek a feltételeknek, azt még maguk a Biztosítók sem tudják pontosan. (Szinte az összes Biztosítót megkerestük) Sokan új konkrét nyugdíjbiztosítást fognak készíteni, szóval nagy a készülődés, januárban konkrét fejlemények várhatóak, természetesen időben tájékoztatni fogjuk Önt a legfrissebb fejleményekről.

 

Kell az életbiztosítás, csak jól válasszunk

Ebben a cikkben összegeztük, hogy adózás szempontjából mi várható jövőre, így arra jutottunk, hogy sosem volt még ennyire fontos, hogy szakértő segítse Önt, mert ha tévesen vesz fel adókedvezményt, súlyos felárral kell visszafizetnie. Sosem volt még ennyire fontos, hogy megfelelő nyugdíjbiztosítást válasszon, az állam ennél jobban nem tudja felhívni a figyelmet az öngondoskodás fontosságára. Ha Ön megtalálta azt a szakértőt , aki segíti ebben, akkor reméljük hasznosnak ítélte cikkünket, viszont ha nincs meg a megfelelő segítsége, akkor forduljon hozzánk bátran, az alábbi űrlap kitöltésével.

 

Személy



Kapcsolódó bejegyzések:

  • Az egyszeri díjas életbiztosítások költségei
  • Az önsegélyező pénztár, mint gyermek megtakarítás
  • Kockázati életbiztosítás
  • Hogyan kössünk kockázati életbiztosítást?
  • Életbiztosítás kalkulátor


  • Tetszett az írás?
    Kérdése van?SZAKÉRTŐNK VÁLASZOL »

    Életbiztosítások adózása 2014-ben

    NévNagy Jozsefne
    Tisztelt Uram! Rokkantnyugdíjaskent,55 eves korban köthetek e életbìztosìtást?Ha igen, kihez forduljak? Köszönettel ės üdv. Nagynė
    Tisztelt Nagy Józsefné!

    Bár korlátozottak a lehetőségei, de Ön számára is léteznek megoldások a biztosítási piacon. Kérem adja le a jelentkezését az alábbi linken: http://www.konnyuhitel.hu/ajanlatkeres/eletbiztositas#content és felkeresükk Önt, hogy a részleteket is le tudjuk egyeztetni.

    Tisztelettel:
    Deák Ferenc István
    2016.07.17.

    Deák Ferenc István

    Életbiztosítások adózása 2014-ben

    Szucs László
    Tegye fel kérdését... Kúlfoldi életbiztosítas egyk kedvezményezettjeként kell e itthon adozni, illetve mi a teendó az adóhivatal felé? Faradozását elóre is kószónom. Údv. László.
    Tisztelt Szűcs László!

    Mivel Ön kedvezményezett egy életbiztosításban, ezért a biztosító szolgáltat Ön felé. A biztosítók szolgáltatásai pedig adómentesek. Mindössze annyi teendője van, hogy ezt jelzi a megfelelő helyen az adóbevallásában, de nem lesz semmilyen adóvonzata.

    Tisztelettel:
    Deák Ferenc István
    2016.05.03.

    Deák Ferenc István

    Életbiztosítások adózása 2014-ben

    A. Gergely
    Kedves Ferenc! Életbiztosítással kapcsolatban keresve találtam az oldalára, melyen (végre) sok hasznos információt találtam. Van egy unit-linked életbiztosításom 7 éve, melynek szerződője cégem, kedvezményezettje jómagam (üv.). Ha jól értelmezem akkor a minimálbér 30%-a feletti befizetésekre és a lejáratkor is komoly adóterhek vannak. Sajnos sem ügynököm (aki szerint minden adómentes a mai napig), sem a biztosító nem küldött semmilyen tájékoztatást az adószabályok változásáról. Tudna-e segíteni abban, hogy megírja pontosan milyen adók vonatkoznak ebben az esetben a befizetésekre és a majdani kifizetésekre? Illetve azt is szeretném még megkérdezni, hogy mit tanácsol, mitévő legyek a biztosítással? Díjtalanítani, felmondani, szerződőt váltani, vagy még egyéb? Segítségét, értékes idejét előre is köszönöm! Üdvözlettel: Gergely
    Kedves Gergely!

    Idén, és még jövőre is Ön a befizetett díjakat költségként el tudja számolni a cégében, utána viszont már ezek is adókötelesek lesznek.A pénz kivételekor az adózás pedig a következőképpen alakul:

    Amennyiben 10 év előtt történik, akkor a visszavett összeg 78%-a utána kell 27% EHO-t, és 16% SZJA-t (jövőre 15%) fizetni
    10 év felett pedig a visszavásárolt összeg után "csak" 14%-os EHO, és a 16% SZJA (jövőre 15%)

    Ezek a hatályos szabályok, konkrét javaslatot viszont a szerződése ismerete nélkül felelőtlenség lenne adnom.  Töltse ki az űrlapot: http://elotakarekossag.konnyuhitel.hu/ajanlatkeres/nyugdijpenztar#content és így meg tudjuk nézni a szerződését, és konkrét kalkulációk után tanácsaot is tudok adni.

    Tisztelettel:
    Deák Ferenc István
    2015.12.02.

    Deák Ferenc István

    Életbiztosítások adózása 2014-ben

    GBalázs
    Kedves Ferenc! Egy fix tartamos folyamatos, egyéni vállalkozásra kötött unit-linked biztosítással (Proxima) kapcsolatban lenne kérdésem, mivel a cikk elbizonytalanított a lehetőségeket illetően. Ha miután 4 év díjfizetés után a fordulónapon cégesről magánszemélyre váltottam a szerződőt, és nem vásárlom vissza azonnal, hanem magánszemélyként gyarapítom tovább a befektetést, majd 10 év után vásárlom csak vissza, milyen lehetőségeim vannak? a) Magánszemélyként megvásárolnám a befektetést az egyéni vállalkozásomtól a fordulónapi árfolyamon, azaz a pénztárkönyvbe céges bevételként bekerül a befektetés aktuális értéke, majd amikor ténylegesen magánszemélyként 10 éven túl visszavásárlom a befektetést, akkor a befektetés úgy viselkedik, mintha kezdettől magánszemélyként nyitottam volna, és nem kell levonni rá semmilyen adót vagy járulékot, viszont idén bevételként leadózom. Működhet ez (mint 4 éves egyszerű időbeli elhatárolás)? b) Vagy csak úgy lehet feloldani a céges befektetésemet, hogy a szerződőváltás előtti részre a 10 éven túli visszavásárláskor a jövőben aktuális 14% EHO-t és 16% SZJA-t megfizetem... (ugye ennyit kellene fizetni ilyen esetben a vállalkozásnak?) Vagy mivel fix tartamos, akkor a szerződésváltás előtti részre 51%-ot? Ha az a) módozat lehetséges, akkor kell nyilatkoznom most vagy később bármiről bárkinek, hogy elkerüljem a kétszeres adózást? Előre is köszönöm az információt, mert nem mindegy számomra, hogy melyikkel élhetek.
    Tisztelt G Balázs!

    Mivel magánszemélyre váltotta a szerződőt, ezért innen már leadózott pénzéből folytatja a díjfizetést. Bármikor visszavásárolja a szerződést, akkor az első 4 év befizetéseinek EHO, és SZJA befizetési kötelezettsége van. De a 4 év utáni befizetéseket, és a hozamokat ezen adók nem érintik.
    2014.11.16.

    Deák Ferenc István

    Kérdezzen Ön is!



    Kérjük, írja a képen látható kódot a mellette található mezőbe.

    Deák Ferenc István

    Pénzügyi tanácsadó

    Készséggel válaszol kérdéseire!

    mobil: +36 70 942 0090
    e-mail: deakfi@konnyuhitel.hu